Organski otpad kao sirovina

Proces razgradnje biorazgradivog organskog otpada (otpad sa pijaca, baštenski ili kuhinjski otpad, razgradivi organski otpad iz prehrambene i agro industrije) ima za cilj smanjenje emisije štetnih gasova koji utiči na stvaranje efekta “staklene bašte”. Razlaganje organskog otpada se odvija u posebno projektovanim anaerobnim digestorima, u kojima se odvijaju svi neophodni biološki i hemijski procesi bez prisustva kiseonika, pri čemu dolazi do razlaganja čvrstog dela organskog otpada u gasove sa visokim udelom metana. Dobijeni gas se nakon tretmana prečišćavanja, može sagorevati u kotlu ili kogeneracionom postrojenju. Sagorevanje biogasa predstavlja neškodljiv proces kada je u pitanju zagađenje atmosfere.

Procesom razlaganja (anaerobnom digestijom) nastaju biogas, fermentisano biođubrivo visokog kvaliteta (kompost) i voda. Otpadna voda, nastala procesom tretmana, se prečišćava i jedan deo može se vratiti u proces.

Razvijanje i primena sistema za proizvodnju biogasa povećava sigurnost snabdevanja energijom i smanjuje zavisnost od uvoznih energenata zemlje i dopronosi očuvanju prirodnih resursa i zaštiti životne sredine.

?>